Główna Usługi OpenSource Outsourcing Sieci kontakt
OpenSource i FreeSoftware to idee, które promują swobodny i niczym nieskrępowany dostęp i możliwość użytkowania różnego oprogramowania. Na zasadach tych rozprowadzane są zarówno systemy operacyjne jak i najróżniejsze aplikacje z wszystkich możliwych dziedzin. Spora część z nich rozprowadzana jest na licencji GNU GPL. Dzięki temu koszty utrzymania systemów IT (ang.: TCO) mogą spaść nawet o 25%
Poszukujesz szczegółowych informacji na temat Wolnego Oprogramowania? Skontaktuj się z nami, a doradzimy Ci jak możesz wykorzystać jego możliwości, by pracowały dla Ciebie.
Masz już Linux'a i potrzebujesz kompetentnej osoby by pomogła Ci w dalszym usprawnianiu pracy w Twojej firmie?

Terminem "otwarte oprogramowanie" (open source) nazywamy najczęściej programy licencjonowane na zasadach GPL lub innej podobnej licencji. W prawdzie Open Source to głównie dostęp do kodu źródłowego aplikacji, a termin ten często jest mylony z ideą Free Software z powodu dwuznaczności angielskiego słowa free. Jednak w praktyce bardzo często oprogramowanie Open Source jest również dostępne dla każdego, najczęściej bez żadnych opłat, wraz z pełnym kodem źródłowym jako Free Software. Każdy z takich programów możesz za darmo pobrać z internetu i bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów używać na tylu komputerach, na ilu zechcesz. Możesz je także kupić, lecz wtedy płacisz za czas potrzebny sprzedającemu na pobranie plików z internetu i przygotowaniu zawartości płyty. Czasami płacisz za zawarte na płycie instrukcje czy inne materiały przygotowane przez sprzedającego - niekoniecznie muszą one być dostępne na jako wolne oprogramowanie. Możesz także zapłacić za pomoc techniczną.
Większość oprogramowania Open Source dostępne jest w środowisku Linux. Z resztą sam Linux, a dokładniej różne jego dystrybucje (czyli jakby odmiany) są w znakomitej większości są dostępne jako Open Source, a część z nich na licencji GNU GPL.


Linux, który wciąż zdobywa coraz większą popularność wśród użytkowników prywatnych jest również coraz chętniej wykorzystywany w firmach i instytucjach publicznych. Nawet Unia Europejska zaleca migrację na rozwiązania Free Software w urzędach administracji publicznej. Z naszych doświadczeń wynika iż TCO (Total Cost of Ownership - całkowite koszty posiadania) prawidłowo zarządzanej infrastruktury opartej o rozwiązania Open Source są niższe nwet o 25% w stosunku do infrastruktury opartej o oprogramowanie zamknięte, a czas bezawaryjnej pracy (MTBF - ang:. "Mean Time Between Failures") dobrze zarządzanej sieci opartej o OpenSource i Free Software wzrasta nawet do 99,9%. Oszczędności jakie płyną z wykorzystania Wolnego Oprogramowania w firmie są więc znaczne. Wieloletnie doświadczenie naszej firmy we wdrażaniu kompleksowych rozwiązań opartych o Wolne Oprogramowanie daje naszym klientom wymierne korzyści płynące zarówno ze zwiększenia wydajności pracy jak i korzyści finansowe. Znacznie większa stabilność systemu operacyjnego, łatwość dopasowania go do używanego sprzętu, szybkość działania i nieporównywalnie większe bezpieczeństwo to podstawowe cechy zwiększające wydajność pracy. Brak horendalnych opłat licencyjnych, zmniejszenie kosztów utrzymania. To wszystko skłania coraz szersze rzesze ludzi do zweryfikowania obiegowych opinii o niedostępności Linuxa, trudnościach w jego użytkowaniu i braku niezbędnych aplikacji. Dziś wszystkie te zarzuty są tylko cieniem przeszłości z czasów, gdy Linux, OpenSource i FreeSoftware powstawały. Dziś to dojżały produkt śmiało wyciągający rękę po swój udział w rynku zdominowanym przez wielkie korporacje. Nawet UE wydała zalecenie, aby instytucje rządowe i samorzadowe w krajach członkowskich używały jak najwięcej Otwartego Oprogramowania.

Oprogramowanie dostępne na licencji GNU GPL. daje szerokie spektrum zastosowania. Eewntulane braki poszczególnych rozwiązań zastępowane są aplikacjami komercyjnymi. Na rynku pojawia się cora więcej firm oferujących aplikacje pracujące pod kontrolą różnycg dystrybucji Linux'a spełniające najróżniejsze wymagania i najbardziej specyficzne potrzeby.
Copyright © 2004 - 2018, ITKoncept. All rights reserved.

Główna | Usługi | Serwis | Zgłoszenia serwisowe | Szkolenia | Opensource | Outsourcing | Sieci | Usługi Internetowe | Kontakt